Backstage Fundacji

Backstage Fundacji CampoSfera

 

12 kwietnia Fundacja CampoSfera obchodziła trzecie urodziny. Nie było tortu, nie było szampana. Postanowiliśmy jednak podzielić się ze wszystkimi przyjaciółmi Fundacji "kuchnią" naszej działalności.

Organizacje pozarządowe

Organizacje pozarządowe tworzą w Polsce tzw. trzeci sektor. Pierwszym sektorem to organizacje rządowe i samorząd, a trzeci to firmy prywatne. Te trzy sektory aktywności społecznej tworzą harmonijnie w rozwoju państwa.  Fundacje i Stowarzyszenie to organizacje nie nastawione na zysk, działające na rzecz społeczeństwa w sposób nie związany z polityką, oddolnie.

Biuro z widokiem na "safari"

Biuro Fundacji CampoSfera to dwa biurka, jedna szafa, dwa komputery i drukarka z dziesięcioletnim stażem. (nieśmiertelny brother DCP385C). Do wyposażenia należy dodać kuwetki na dokumenty, segregatory i .... widok na safari. Safari nazywamy piękny widok, który często pokazujemy na naszych zdjęciach. Przedstawia on dolinę rzeki Mierzawa, obszar chroniony "Natura 2000". Codziennie możemy podziwiać pasące się sarny i krowy, oraz dumnie poszukujące pokarmu bociany. Na niebie krążą myszołowy i cała masa mniejszego ptactwa.

_DSC0024  _DSC0023

 

Kuchnia i pokój dzienno - gościnny

_DSC0026

Kuchnia dzielona jest wspólnie z pokojem gościnnym i salonem. Jak w każdym domu jest miejscem spotkań, wieczornych rozmów i projekcji filmowych. Jak nie w każdym domu, w kuchni spotykają się ludzie z różnych kultur, czuć zapach egzotycznych przypraw, muzykę przywiezioną przez gości. Warto przypomnieć, że Fundacja w ciągu 2 lat działalności w Klimontowie, została odpowiedzona przez ludzi z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Węgier, Łotwy, Macedonii, Włoch, Meksyku, Kolumbii, Chille, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Ukrainy, Bułgarii i Rumunii.

Pokoje sypialne

_DSC0017

Pokoje sypialne, chociaż malutkie i skromne, spełniają swoje zadanie. Obecnie w jednym z tych pokoi pojawiła się najmłodsza osoba w naszej załodze. Gaja ma już prawie 3 tygodnie i wygląda na to, że w CampoSferze czuje się bardzo dobrze.

Klatka schodowa

_DSC0032

Trochę ponurym miejscem, jest klatka schodowa. Prowadzi ona do mieszkania - biura zarządu, oraz do mieszkania lokatora z przydziału mieszkań socjalnych, który mieszka w jednym z trzech mieszkań na drugim piętrze w szkole.

Po za projektami, czyli budynek od kuchni...

Fundacja ponosi pełną opiekę nad terenem powierzonym jej przez gminę. Co oznacza duże stałe koszty funkcjonowania.  Największym stałym kosztem utrzymania jest opał. Budynek nie ogrzewany niszczeje, nie trzeba nikogo o tym informować. Nawet w ciepłe zimy, koszty ogrzewania budynku wynoszą od 12 do 20 tyś. zł. Budynek jest ubezpieczony, prowadzone są stałe przeglądy przewodów kominowych, instalacji elektrycznej i przeciwpożarowej. Często budynki i instytucje takie jak CampoSfera, nie mogą obejść się bez nadzorców, palaczy, osób sprzątających. W Fundacji CampoSfera wszystkie te Funkcje pełni Prezes i Wiceprezes.

Co dalej z Fundacją?

Dalsze funkcjonowanie Fundacji zależy od wielu czynników. Opieranie jej działania na projektach, które są albo ich nie ma, nie daje bezpieczeństwa i nie pozwala na pokrycie stałych kosztów w Fundacji. Rozwiązaniem obecnie testowanym, jest działalność odpłatna statutowa. Pozwala ona pokryć część stałych kosztów, ale dużo w niej zależy od kondycji organizacji w woj. Świętokrzyskim, a z tym jest różnie. Kolejne miesiące pokażą, czy Fundacja CampoSfera będzie mogła funkcjonować w tym miejscu i w taki sposób by najlepiej pomagać lokalnym mieszkańcom, promować spotkania międzykulturowe i ekologię.

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz