Dzisiaj bez Internetu ani rusz, jakość połączenia jest kluczowa czy to do sprawnej pracy, czy rozrywki online. Jeżeli Internet udostępniamy innym urządzeniom w sposób bezprzewodowy, za pośrednictwem routera WiFi, prawidłowe funkcjonowanie sieci jest kluczowe do komfortu i zadowolenia użytkownika. Użytkownicy nie mają świadomości jakie czynniki mają wpływ na jakość sygnału WiFi. W tym poradniku omówimy kluczowe aspekty oraz udzielimy porady optymalizującej sieć bezprzewodową.
Jakość sygnału WiFi
Kupiłeś router, postawiłeś go w miejscu według Ciebie optymalnym, ale sieć WiFi działa jak chce, często zrywa połączenie lub ogranicza jego przepustowość? W pierwszej kolejności upewnij się, że w pobliżu routera nie ma innych urządzeń, które emitują pole elektromagnetyczne. Router dobrze jest postawić w miejscu odległym od radioodbiorników, telefonów, grzejników i innych urządzeń elektrycznych. Zakłócenia produkowane przez ów urządzenia mogą pogorszyć jakość sieci i tym samym zepsuć komfort jej użytkowania.
Ważne jest również usytuowanie routera, nie umieszczajmy go za grubymi ścianami, lub kilkoma mniejszymi ściankami działowymi. Każda przeszkoda zmniejsza zasięg oraz pogarsza jakość transmisji w sieci bezprzewodowej.
Na jakość sygnału WiFi duży wpływ ma również zastosowana w routerze antena, czym ma większy zysk dBi, tym urządzenie będzie miało lepszy zasięg, siła sygnału będzie potrzebna do przebicia się przez grube ściany – jeśli zamierzasz ustawić router w innym pomieszczeniu, od razu odczujesz różnicę.
Routery posiadają instalowane przez producenta antenki, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby kupić inne, o większej sile. Antenki przeważnie są odkręcane, można je łatwo zdemontować i założyć nowe, lepszej jakości.
Na jakość sygnału mają również wpływ inne sieci WiFi działające w okolicy, niestety w miastach nie ma różowo, w blokach spotkać można czasem 20, 30 sieci. Jeśli wiele sieci działa na tym samym kanale co nasza sieć, może dochodzić do wzajemnego ich zakłócania, co automatycznie będzie widoczne w pogorszonych transferach i spadku ogólnej jakości połączenia.
Warto przed wyborem kanału dla sieci uruchomić oprogramowanie monitorujące inne punkty dostępowe WiFi i wyodrębnić sieci, które mogą potencjalnie zakłócać naszą. Pod uwagę należy brać siłę sygnału oraz kanał nadawania. Mając te dane, możemy wybrać optymalne miejsce dla routera. Warto dodać, że sprawdzenia najlepiej dokonać z miejsca, w którym mamy zamiar umieścić router. Czasem metr w jedną stroną, czy drugą zrobi ogromną różnicę, szczególnie mieszkając w blokach.
Na jakość połączenia WiFi mogą mieć też wpływ czynniki sprzętowe, konkretnie mowa o jakości karty sieciowej bezprzewodowej zastosowanej w urządzeniu końcowym tj. laptopie, komputerze, smartfonie. Tematem wyboru laptopa czy smartfona z dobrym modułem WiFi zajmiemy się w innym artykule. Pamiętaj jednak, że to właśnie urządzenie końcowe odbiera sygnał i to od jakości zastosowanej karty również bardzo wiele zależy.
Znacie inne sprawdzone patenty na zwiększenie jakości sieci WiFI?
Mocnej atenki nic nie jest w stanie zastąpić 🙂
Wystarczy ustawić prawidłowo kanał żeby nie nakładał sie i sieć działa jak marzenie dziękuję.
U mnie w bloku jest tak nawalone sieciami ze już nic nie pomaga musiałem pociągąć net w satelite.