Wolontariat i ekologia – wszystko, co trzeba wiedzieć

Nasz blog w całości dedykowany jest zagadnieniom dotyczącym wolontariatu i ekologii. Organizacje ekologiczne w całości utrzymują się dzięki wsparciu finansowemu darczyńców. Z tego powodu ich działalność jest możliwa przede wszystkim dzięki pracy zaangażowanych wolontariuszy, którzy swój czas i umiejętności poświęcają dla ochrony przyrody wyłączniepro bono.

O czym przeczytacie na naszym blogu?

Blog w całości dedykujemy wszystkim tym, którzy rozważają wolontariat w organizacji ekologicznej. W naszych artykułach znajdą oni wiele wskazówek dotyczących:

  • umiejętności, które można wykorzystać zgłaszając swoją kandydaturę,
  • aspektów, które warto uwzględnić decydując się na określoną fundację,
  • zakresu obowiązków wolontariuszy,
  • kwestii związanych ze szkoleniem i umową.

Jak ekolodzy poszukują wolontariuszy?

O możliwości zostania wolontariuszem oraz o wakatach na bardziej specjalistyczne stanowiska, każda z organizacji informuje na stronie internetowej, a dodatkowo również w mediach społecznościowych. Co ważne, w wielu przypadkach kluczowe nie będzie wykształcenie, ale umiejętności, doświadczenie i zaangażowanie. Wszystko to sprawia, że wolontariuszem może zostać niemal każdy, kto rzeczywiście tego pragnie. Wiele osób angażuje się w działalność danej organizacji i dopiero po lepszym poznaniu jej struktur, decyduje się ubiegać o określone stanowiska. Na szczęście w tego rodzaju organizacjach awansowanie jest nieco mniej skomplikowane, niż w przypadku komercyjnych korporacji.

Należy podkreślić, że wszystkie organizacje pozarządowe działające w sferze ekologii, są organizacjami typu non-profit. W celu wysokiej społecznej wiarygodności upubliczniają swoje źródła finansowania, często rezygnują ze wsparcia z budżetu państwa oraz nie zawierają żadnego typu umów czy porozumień z prywatnym biznesem, które skutkują ekwiwalentnością materialną czy finansową.

W Polsce działa stosunkowo dużo organizacji ekologicznych o zróżnicowanym profilu działalności. Niektóre dbają o standardy hodowania zwierząt, inne koncentrują swoją aktywność na zwierzętach wykorzystywanych w trakcie pokazów cyrkowych a jeszcze inne opiekują się polskim wybrzeżem i jakością wody w Bałtyku. Lista obszarów działalności wydaje się nie mieć końca, dlatego też każdy ma możliwość znalezienia tematyki, która interesuje go w szczególny sposób i zaangażowania się w ekologiczny wolontariat.