Wolontariat w polskich organizacjach ekologicznych

Współcześnie dbałość o środowisko naturalne, stała się jednym z problemów o charakterze globalnym. O tym, że świat jaki znamy zmienia się z powodu zanieczyszczenia środowiska, mówi się coraz głośniej. Widocznym dla wszystkich przejawem tych zmian, jest ocieplenie klimatu połączone z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi: suszą, tornadami, śniegiem, powodziami czy intensywnymi burzami. Zjawiskami, które pojawiają się w miejscach, w których dotychczas nie występowały.

Wszystko to sprawia, że o konieczności ochrony naszej planety i jej naturalnych elementów mówi się coraz głośniej. Najgłośniej mówią organizacje ekologiczne. Każdy, kto chce się do nich przyłączyć i wspomóc w walce o zdrowe i bezpieczne środowisko może zostać wolontariuszem. Gdzie można to zrobić w Polsce?

Błękitny Patrol Fundacji WWF Polska

Każdy, kto mieszka na Pomorzu może przystąpić do Błękitnego Patrolu WWF Polska. Do zadań wolontariuszy w nim uczestniczących należy szeroko pojęty monitoring bałtyckich plaż. W jego ramach zajmują się oni:

  • monitoringiem i działaniami ochronnymi ptaków i ssaków,
  • ochroną fok połączoną z transportem słabszych osobników do Stacji Morskiej w Helu,
  • prowadzeniem działań edukacyjnych w trakcie imprez trwających w miejscowościach nadmorskich,
  • lobbowaniem w lokalnych instytucjach w zakresie określonych form działania ukierunkowanych na ochronę ekologiczną polskiego wybrzeża.

Aktywiści w Greenpeace

Greenpeace to kolejna znana i aktywnie działająca w Polsce organizacja międzynarodowa, ukierunkowana na działalność ekologiczną. Greenpeace słynie z akcji o bardzo medialnym wydźwięku, dzięki wykorzystywaniu do swoich działań nieszablonowych metod. Szefowa tej organizacji stwierdziła, że to właśnie dzięki wolontariuszom Greenpeace jest słyszalny w świecie, może się rozwijać i odnosić sukcesy. Wolontariuszem/aktywistą może zostać każdy. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej i oczekiwać na kontakt zwrotny. W organizacji można działać na dwa sposoby: traktując wolontariat jako regularne zajęcie lub biorąc udział wyłącznie w określonych akcjach. Jedną z ostatnich akcji Greenpeace nagłośnionych przez media, była obrona przed wycinką Puszczy Kampinoskiej. W jej trakcie aktywiści przypięli się łańcuchami do drzew, czasowo uniemożliwiając ich wycinkę.

Fundacja Viva!

Fundacja Viva! działa na rzecz ochrony praw zwierząt. Swoje kampanie prowadzi często na bazie udokumentowanych za pomocą drastycznych zdjęć i filmów form przemocy stosowanej wobec zwierząt, zarówno hodowlanych, jak i wolno żyjących. Fundacja posiada bardzo szeroką ofertę współpracy adresowaną do potencjalnych wolontariuszy. Poszukiwane są osoby, które będą mogły aktywnie działać, prowadzić regionalne grupy, a także pisać artykuły, propagować na różne sposoby dietę bezmięsną, szkolić innych, uczestniczyć w wykładach i seminariach czy organizować warsztaty dla szkół.

Organizacje ekologiczne dbają o nasze wspólne dobro. Warto przyłączyć się do działalności na ich rzecz szczególnie, że możliwych form wolontariatu jest bardzo wiele. Niekiedy można działać nie ruszając się z własnego fotela. Spróbujcie!